informace o chovu želv
Aby se chov vydařil, je třeba želvy dobře zabydlet v teráriu nebo venkovním výběhu. Chov v akvárium nedoporučuji, jelikož želvy nemají dostatek vzdušné vlhkosti a okolní teploty, které k bezproblémovému chovu nutně potřebují. Je na každém, jak se k chovu suchozemských želv postaví, terária mám na profesionální úrovni vybavená jak v základu tak i v profi výbavě - nalézt je můžete v sekci Fotogalerie teraria
POVINNÁ REGISTRACE (CITES)
CITES = Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely.
Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. V současné době má úmluva 175 smluvních stran, Česká republika je smluvní stranou od 1.1.1993 (od 28.5.1992 jako bývalá ČSFR).
Co z toho vyplívá pro nového majitele?
Ze zákona je povinnost želvu zaregistrovat a to ve lhůtě do 30 dnů od zakoupení. Zaregistrování je BEZPLATNÉ.
V případě zakoupení čipované želvičky jednou zaregistrujete a dále už s úřady nemáte žádné starosti.
Pokud želva není čipovaná, musíte pravidelně dokumentovat možnou změnu kresby spodní části krunýře (plastronu) a dokládat na příslušném Krajském úřadě (odbor životního prostředí a zemědělství). Po smrti se želva musí zase odhlásit.
Seznam krajských úřadů kde želvičky registrovat
PRAHA - odbor ochrany přírody
STŘEDOČESKÝ KRAJ
ÚSTECKÝ KRAJ
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
PLZEŇSKÝ KRAJ
JIHOČESKÝ KRAJ
PARDUBICKÝ KRAJ
KARLOVARSKÝ KRAJ
LIBERECKÝ KRAJ
KRAJ VYSOČINA
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
OLOMOUCKÝ KRAJ
MORAVSKOSLEZKÝ KRAJ
ZLÍNSKÝ KRAJ